Obozy, kolonie, wycieczki i zielone szkoły – czym różnią się te rodzaje wyjazdów dla dzieci?

Dziewczyna w parku liniowym na obozie młdzieżowym

Współczesny świat oferuje tyle możliwości, że nieraz trudno jest się w nich wszystkich połapać. Nie inaczej jest w przypadku propozycji turystycznych, a w tym również i najróżniejszych wyjazdów dla starszych czy młodszych. To właśnie oferta skierowana do tych drugich jest najbardziej zróżnicowana. Czym jednak różnią się obozy dla młodzieży od kolonii, wycieczek szkolnych czy zielonych szkół? Tego dowiecie się poniżej!

Obozy młodzieżowe i ich różnorodność

Podstawowym założeniem obozów jest zapewnienie jego uczestnikom zmiany otoczenia, najczęściej z przygodami w tle. O ile niegdyś tym mianem nazywano spędzanie kilku czy kilkunastu dni z dala od jakiejkolwiek cywilizacji (np. w Beskidach), to obecnie definicja słowa uległa zmianie. Współczesne obozy młodzieżowe odnoszą się bowiem do najróżniejszych typów wyjazdów. Tym, co je łączy, jest nie tyle konkretny grafik, ile określony cel.

Ośrodek aktywnego wypoczynku RelaksCamp
Ośrodek RelaksCamp w Międzybrodziu Bialskim, oferujący zielone szkoły, wycieczki szkolne, kolonie i obozy dla młodzieży

Do tego rodzaju wyjazdów zaliczyć można zarówno pobyt grupy zorganizowanej na łonie natury, jak i chociażby obozy sportowe, których głównym celem jest podnoszenie umiejętności uczestników. Jest to prawdopodobnie „najluźniejsza” forma wakacji, która pozwoli dzieciakom świetnie się bawić i jednocześnie zaznać odrobiny relaksu. Organizatorami obozów najczęściej nie są szkoły, a na przykład sekcje sportowe czy ośrodki wypoczynku.

Kolonie dla dzieci – naucz pociechę samodzielności

Wysyłając dziecko na kolonie, można się spodziewać, że nie zazna ono nudy. W większości przypadków organizatorzy dbają o to, by każdy dzień wiązał się ze zdobywaniem nowych doświadczeń, a sam program wyjazdu jest z góry ustalony. Najczęściej jest to połączenie zwiedzania, odkrywania nowych zakamarków, zajęć sportowych oraz rekreacyjnych. Kolonie mogą być bardziej wymagające dla malucha – musi on dbać o to, by się nie zgubić, wstawać w porę i pilnować własnych rzeczy. Z tego powodu śmiało można je potraktować jako wstęp do samodzielnego dbania o siebie.

W harmonogramach wyjazdów tego typu często umieszczony zostaje tzw. gwóźdź programu, którym może być np. 1- lub 2-dniowy wyjazd za granicę. Podobnie jak dla obozów dla młodzieży, sezon kolonii przypada na czas wakacji.

Wycieczki szkolne – konkretny plan

Mając dziecko w wieku szkolnym, każdy rodzic może się spodziewać, że prędzej czy później pojawi się propozycja wycieczki szkolnej. Tego rodzaju wyjazdy to zazwyczaj maksymalnie kilkudniowe podróże, będące połączeniem zwiedzania konkretnych obiektów (lub uczestniczenia w jakimś wydarzeniu) oraz odpoczynku. W tym przypadku właściwie o nic nie trzeba się martwić, bo cała odpowiedzialność spoczywa na szkole oraz wychowawcach. Wycieczki szkolne zazwyczaj wiążą się z najniższym kosztem i odbywają się w trakcie roku szkolnego.

Międzybrodzie - przyroda

Zielone szkoły – nauka z odpoczynkiem w tle

Każda zielona szkoła to w zasadzie rodzaj wycieczki, która ma jednak nieco inne cele. Najważniejszym aspektem tego typu wyjazdu jest bowiem zaznajomienie dzieci i młodzieży z przyrodą, która pomoże im zrozumieć otaczający nas świat. Nacisk na edukacyjny wydźwięk wyjazdu jest spory, jednak zdobywaniu wiedzy towarzyszą także zajęcia integracyjne i rekreacyjne. Na kilkudniową zieloną szkołę powinno wybrać się każde dziecko!

Podsumowanie

Mnogość rodzajów wyjazdów dla dzieci może powodować problemy ze zdecydowaniem się na konkretny z nich. Jeśli pociecha sama nie wie, czy wybrać kolonie, czy obóz, konieczna może się okazać pomoc rodzica, który – rzecz jasna – w tej tematyce powinien doskonale się odnajdywać.