Materiał: z jakiego materiału wybrać ubrania?

materiały

Kupowanie ubrań nie ogranicza się jedynie do wyboru interesującego nas fasonu lub zapłaty przy kasie. To proces o wiele bardziej skomplikowany, ale ważny, jeżeli chcemy uniknąć rozczarowań. Nie każdy materiał jest trwały. Niektóre rzeczy szybko się rozchodzą lub zmieniają swoje właściwości już po pierwszym praniu. Czas zacząć zwracać uwagę na to co kupujemy.

W sklepach natkniemy się na różnego rodzaju materiały: naturalne, sztuczne i syntetyczne. Jak je rozpoznać?

Materiały naturalne można łatwo rozpoznać po dotyku. Są miękkie i przewiewne. Nie uczulają i nie podrażniają skóry – może ona oddychać. Ich wadą jest to, że szybciej się ścierają i łatwo się gniotą. Na metkach powinno się znaleźć materiały takie jak jedwab, wełna, bawełna, włókna konopi oraz len.

Materiały sztuczne są wytwarzane z naturalnych substancji, ale są poddawane przetwórstwu chemicznemu. To głównie wiskoza czy włókno bambusowe.

Materiały sztuczne są zrobione ze składników, których nie znajdziemy w środowisku naturalnym. Ich wadą jest to, że elektryzują się, przylegają bardzo do skóry, podrażniają oraz powoduj większą potliwość ciała. Ich zaletą jest większa wytrzymałość. Ponadto, nie wymagają one prasowania. Materiałami takimi są poliester, nylon, akryl, czy poliamid.

materiał

W sieciówkach najczęściej znajdziemy ubrania zrobione z poliesteru, poliamidu, czy akrylu. Znacznie rzadziej można trafić na odzież z bawełny, lnu, jedwabiu oraz wełny. Kluczem do znalezienia takich materiałów jest po prostu przeglądanie metek. Z czasem będzie łatwiej rozróżnić je poprzez dotyk. Oprócz sztywnego podziału na materiały naturalne, sztuczne i syntetyczne natknąć się można również na mieszanki tkanin. W tym wypadku powinno się zwrócić uwagę na to, aby naturalnego było więcej.

Idąc na zakupy musimy bardzo uważać co kupujemy. Z początku coś może się podobać, lecz z czasem okazuje się, że jest to niewygodne i leży porzucone w szafie. Aby uniknąć takiej sytuacji lepiej jest spędzić parę chwil więcej i dokładnie zbadać, z czego dane ubranie jest zrobione. Robiąc zakupy w sprawdzonych sklepach stacjonarnych lub internetowych (Showroom) bardzo trudno o pomyłkę.