Grudziądz w dwa dni – atrakcje turystyczne dla pasjonatów

Wiele osób zapytanych o atrakcje turystyczne Grudziądza pewnie nie wiedziałoby, co powiedzieć. Nic w tym dziwnego, miasto nie uchodzi za przykład wysoko rozwiniętego ośrodka turystyki. Ale nie można też z drugiej strony popadać w skrajność, która mówiłaby, że Grudziądz zupełnie nie ma nic do zaoferowania przyjezdnym.

Miasto przez ostatnie dekady mocno się rozwinęło, kreując przestrzeń życiową dla około 100 tysięcy mieszkańców. Co zrobić, by przerwać nić myślenia o Grudziądzu jako o mieście, do którego jeździ się wyłącznie na zakupy? Co zrobić, aby ludzie chcieli tu przyjechać, wynająć nocleg Grudziądz znając od strony wypoczynkowej? Trzeba przypomnieć sobie miejsca, które sprawiają, że miasto to można postrzegać jako wyjątkowe i warte odwiedzenia.

Grudziądz Stare MiastoFort Wielka Księża Góra

Czyli gratka dla miłośników historii oraz militariów. Fort został wybudowany w XIX wieku i stanowi dużą atrakcję dla wszystkich zainteresowanych wojskowością oraz dziejami historycznymi rejonów grudziądzkich. Pozostałość po Cesarstwie Pruskim oferuje nam ponad 3-kilometrowy spacer, podczas którego zwiedzimy między innymi podziemne tunele i wieżyczki obserwacyjne.

Pełne kamienic i spichlerzów Stare Miasto

Interesującym może być spacer wzdłuż Wisły, który pozwoli nam przyjrzeć się zabytkowym spichlerzom grudziądzkim. Liczne kamienice wokół Rynku Głównego na pewno wzbudzą w nas podziw. Warto posiedzieć w jednej ze staromiejskich kawiarni, które oferują pyszne kawy, herbaty i desery. Zwieńczeniem przechadzki meandrami różnobarwnych fasad może być podziwianie rozległej okolicy z zamkowej wieży widokowej.

Cytadela Pruska

Cytadela Pruska Grudziądz

Zabytkowe fortyfikacje, które przez długi okres były niedostępne dla zwykłych odwiedzających, otwierają swoje tajemnicze podwoje, zachęcając do zgłębiania swoich sekretów wszystkich zaciekawionych ich historią. Warto pojawić się tam w obecności przewodnika, który na pewno ma wiele do powiedzenia na temat tego miejsca.

 

Rzetelne odwiedzenie tych trzech miejsc zajmie nam cały weekend. To idealny pomysł na wyjazd turystyczny w niewysokiej cenie. Warto znaleźć odpowiedni nocleg, może nawet w okolicach Grudziądza, które obfitują w przyrodę różnych gatunków. W Grudziądzu i na jego przedmieściach działają zarówno hotele trzygwiazdkowe, jak i czterogwiazdkowe. Można pokusić się o hotel ze SPA, w którym wypoczniemy po intensywnym dniu spędzonym na zwiedzaniu.